Zaćma

Zaćma zwana inaczej „kataraktą” to choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki. Jest jedną z głównych przyczyn ślepoty w krajach nisko rozwiniętych z powodu utrudnionego dostępu do nowoczesnego leczenia operacyjnego. Wśród objawów należy wymienić: przymglone widzenie, zaburzenie w ocenie odległości, pogorszenie ostrości wzroku. Zaćma może występować nawet u dzieci. Najczęściej jednak występuje u osób starszych , wraz z wiekiem jej objawy nasilają się doprowadzając w efekcie do całkowitej utraty wzroku.

Zaćma jądrowa charakteryzuje się zwiększaniem mocy optycznej soczewki co prowadzi do krótkowzroczności. Pacjent zaczyna wówczas w początkowym okresie czytać bez okularów nie zauważając pogorszenia widzenia do dali. Wbrew potocznej opinii o 80 letniej babci czytającej bez okularów, nie jest to dobry objaw.

Zaawansowaną zaćmę można leczyć tylko operacyjnie. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej sztucznej soczewki (której moc należy obliczyć przed zabiegiem). W obecnych czasach operacja zaćmy jest najczęściej wykonywanym zabiegiem okulistycznym i znacznie poprawia widzenie i komfort życia pacjentów.

Przed zabiegiem pacjent musi wykonać podstawowe badania laboratoryjne oraz uzyskać opinię lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań do zabiegu. Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu kroplowym co znacznie zmniejsza się ryzyko związane z pełnym znieczuleniem. Standardowo po 7 dniach pacjent powinien pojawić się na pierwszej wizycie kontrolnej..

Często wraz z zaćmą współistnieje jaskra i zwyrodnienie starcze plamki. Wówczas wyniki leczenia operacyjnego zaćmy są niewielkie i po zabiegu pacjent nie widzi poprawy widzenia. Bywa nawet tak że z uwagi na słabe rokowanie co do widzenia pooperacyjnego pacjent nie kwalifikuje się do zabiegu leczenia zaćmy - na zabieg jest już za późno.

Kontrole pacjentów z rozpoznaną zaćmą i po jej usunięciu wykonujemy co 6 miesięcy.

Warto wiedzieć

Profilaktyka i zdrowie

Niezależnie od wieku bardzo istotne jest przeprowadzanie badań profilaktycznych, pozwalających na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie schorzeń oczu.

Dziecko wymaga specjalistycznego badania okulistycznego gdy zauważymy jego nietypowe zachowania np.:

• brak wzrokowego kontaktu z otoczeniem,
• uciskanie piąstkami oczu
• nieprawidłowe ustawienie lub ruchomość oczu - zez
• biały odblask ze źrenicy,
• wydzielina w worku spojówkowym, łzawienie.

Prowadzimy szereg badań profilaktycznych z zakresu:

• Badanie niemowląt w profilaktyce – retinopatii wcześniaków ( tlenoterapia ) – nowotworów oka ( biała źrenica np. Retinoblastoma )
• Badanie bilansowe 3-4 latków
• Badanie dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole
• Badanie nastolatków kierunku krótkowzroczności która powstaje w okresie dojrzewania

Badania profilaktyczne dorosłych :

Po 40 roku życia powinno być standardowo wykonywane co 2 – 3 lata, a po 50 roku życia co 1 rok.

Nowoczesna medycyna opiera się na profilaktyce oraz wczesnym wykrywaniu zmian chorobowych stąd wynika konieczność okresowej kontroli okulistycznej. Wiele chorób które w początkowej fazie nie upośledzają widzenia , ma charakter nieodwracalny i często prowadzi do całkowitej i nieodwracalnej ślepoty. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie chorób oczu . Stawiając na nowoczesną diagnostykę nasza poradnia dysponuje urządzeniami ( SOCT Topcon Maestro , GDX Topcon, Perymetr Komputerowy Henson Pro 5000) znacznie ułatwiającymi to zadanie. Jaskra i zwyrodnienie plamki ( AMD ) to dwa schorzenia, które są najczęstsza przyczyna ślepoty u osób po 50 roku życia.