Badanie pola widzenia

Jest wykonywane na perymetrze komputerowym Henson Pro 5000 (urządzenie to posiada wiele programów diagnostycznych , m.in. jaskrowy, centralny, neurologiczny), w 3 podstawowych strategiach w zależności od przewidywanych zmian chorobowych lub w badaniu profilaktycznym pozwala dobrać odpowiedni test, by w ciągu od 2 do 12 minut badania, określić m.in. zakres (ubytki) w polu widzenia, czułość siatkówki, a w trakcie badań kontrolnych na specjalnych wykresach określić progresję patologicznych zmian, albo proces naprawczy po leczeniu.

Badania z zakresu medycyny pracy (kierowców, wysokościowe, pracowników biurowych) test na olśnienie i widzenie zmierzchowe.

SOCT – Spektralna Koherentna Tomografia Optyczna (OCT) – jest to specjalistyczne badanie wykorzystujące promień świetlny i jego zaawansowaną analizę do obrazowania i pomiarów tkanek oka. Tomograf pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnych przekrojów oka, które umożliwiają ocenę tkanek oka tak jakby były oglądane pod mikroskopem. W ten sposób można szczegółowo oceniać na przykład strukturę siatkówki, grubość jej włókien nerwowych, stan nerwu wzrokowego oraz oceniać przedni odcinek gałki ocznej (między innymi rogówkę lub przednią komorę oka). OCT jest techniką nieinwazyjną i bezkontaktową.

GDX podczas tego badania oceniana jest grubość włókien nerwowych siatkówki których zanik ( np. w jaskrze) prowadzi do ślepoty. Umożliwia wczesne wykrycie zmian chorobowych i odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia zanim dojdzie do zaniku nerwu wzrokowego.

Warto wiedzieć

Profilaktyka i zdrowie

Niezależnie od wieku bardzo istotne jest przeprowadzanie badań profilaktycznych, pozwalających na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie schorzeń oczu.

Dziecko wymaga specjalistycznego badania okulistycznego gdy zauważymy jego nietypowe zachowania np.:

• brak wzrokowego kontaktu z otoczeniem,
• uciskanie piąstkami oczu
• nieprawidłowe ustawienie lub ruchomość oczu - zez
• biały odblask ze źrenicy,
• wydzielina w worku spojówkowym, łzawienie.

Prowadzimy szereg badań profilaktycznych z zakresu:

• Badanie niemowląt w profilaktyce – retinopatii wcześniaków ( tlenoterapia ) – nowotworów oka ( biała źrenica np. Retinoblastoma )
• Badanie bilansowe 3-4 latków
• Badanie dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole
• Badanie nastolatków kierunku krótkowzroczności która powstaje w okresie dojrzewania

Badania profilaktyczne dorosłych :

Po 40 roku życia powinno być standardowo wykonywane co 2 – 3 lata, a po 50 roku życia co 1 rok.

Nowoczesna medycyna opiera się na profilaktyce oraz wczesnym wykrywaniu zmian chorobowych stąd wynika konieczność okresowej kontroli okulistycznej. Wiele chorób które w początkowej fazie nie upośledzają widzenia , ma charakter nieodwracalny i często prowadzi do całkowitej i nieodwracalnej ślepoty. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie chorób oczu . Stawiając na nowoczesną diagnostykę nasza poradnia dysponuje urządzeniami ( SOCT Topcon Maestro , GDX Topcon, Perymetr Komputerowy Henson Pro 5000) znacznie ułatwiającymi to zadanie. Jaskra i zwyrodnienie plamki ( AMD ) to dwa schorzenia, które są najczęstsza przyczyna ślepoty u osób po 50 roku życia.