Soczewki okularowe
Wybór odpowiednich soczewek okularowych to trudna decyzja, szczególnie kiedy robisz to po raz pierwszy i nie wiesz jak mocno może się różnić od siebie „szkło” w okularach, nie tylko swoim zaawansowaniem technologicznym ale przede wszystkim przeznaczeniem. Soczewki okularowe nie tylko korygują wadę wzroku, także chronią go i poprawiają komfort widzenia.
Zadaj sobie pytanie do czego będziesz używał okularów i w jakich warunkach. Być może nie będziesz potrzebował kilku par do różnych czynności. To wszystko ustalimy tu, na miejscu. Jestem w stanie zaproponować każde rozwiązanie spełniające Twoje potrzeby i uwzględniające Twoje możliwości.
W dzisiejszej ofercie salonów optycznych znajduje się wiele typów i rodzajów soczewek okularowych. Wybór ich zależy od wady wzroku i przeznaczenia zamawianych okularów. Szkła okularowe różnią się między sobą rodzajem materiału z jakiego są wykonane, oraz przeznaczeniem, a co za tym idzie – wyglądem. Soczewki szklane obecnie są używane sporadycznie i wbrew mitom sprzed lat wcale nie są lepsze.
Soczewki okularowe, ich wybór podobnie jak oprawek (po konsultacji ze specjalistą) należy do Ciebie - to Ty podejmujesz ostateczną decyzję. Musisz jasno sprecyzować swoje oczekiwania i rodzaj aktywności. Warto więc na miejscu, w salonie optycznym, poznać wszystkie możliwości i wskazania dotyczące doboru okularów. Powiedz personelowi czego oczekujesz i jakie są Twoje wyobrażenia.
Rodzaje soczewek okularowych:
- jednoogniskowe – przeznaczone do korygowania wady wzroku przy aktywności jednego typu, np. mogą to być okulary tylko do czytania, albo do dali – do codziennego życia w przypadku osób do 40-tki nie dotkniętych presbiopią. Mogą więc być noszone cały czas, albo zmieniane w miarę potrzeb. Korygują krótkowzroczność, nadwzroczność, astymatyzm, forie.
- dwuogniskowe – wyróżnione są dwa segmenty o dwóch różnych ogniskowych. Górna część tych soczewek przeznaczona jest do dali, natomiast dolna do bliży (czytania). Można ich zatem używać do codziennego życia bez konieczności zmiany. Wadą ich jest brak korekcji odległości pośrednich pomiędzy dalą i bliżą. Stosuje się je głównie przy presbiopii (starczowzroczności).
- progresywne – są to soczewki z tzw. płynną ogniskową zależną od punktu, przez który patrzymy. Są obecnie standardem w przeciwieństwie do soczewek dwuogniskowych. Posiadają możliwość korekcji odległości pośrednich i nie ma wyróżnionych segmentów do bliży. Soczewki takie wyglądają jak soczewki jednoogniskowe. Stosuje się je głównie przy presbyopii (starczowzroczności) czasem przy zaburzeniach widzenia obuocznego do bliży.
- asferyczne i podwójnie asferyczne – klienci nazywają je potocznie „full HD” gdyż zmniejszają zniekształceń obserwowanych obrazów, mają poszerzone pola widzenia poprzez jednakową moc optyczną w każdym punkcie soczewki oraz zapewniają bardzo szczegółowe widzenie. Pozwalają na wyeliminowanie efektu optycznego zmniejszania/zwiększania oczu i części twarzy, oraz znaczne zmniejszenie ciężaru i grubości szkła.
- fotochromowe – soczewki, które pod wpływem UV zaciemniają się przypominając nieco okulary przeciwsłoneczne. Brak światła słonecznego powoduje, że soczewki te pozostają niezabarwione, a w przypadku zredukowanego nasłonecznienia (np. przez szybę samochodu) zaciemniają się częściowo. Czynnik rozjaśniający fotochrom to temperatura, dlatego latem gdy jest gorąco soczewki te nie są tak ciemne jak zimą.
- transitions – Soczewki fotochromowe działające najszybciej i dostosowujące się do zmieniających się warunków oświetleniowych, aby zapewnić dogodną ochronę przed promieniowaniem UV i olśnieniem. Zapewnia to lepszą jakość widzenia na co dzień, oraz pełen komfort widzenia każdej sytuacji. Soczewki Transitions są przejrzyste w pomieszczeniach.. Na zewnątrz, w jasnym świetle, zabarwiają się – stają się tak ciemne, jak soczewki przeciwsłoneczne. Nie są tak czułe na temperaturę jak klasyczny fotochrom.
Rodzaje uszlachetnień i powłoki na soczewki okularowe
- utwardzająca – soczewka w procesie produkcji powlekana jest lakierem, powoduje wzrost odporności na zarysowania. Nie istnieje utwardzony antyrefleks, gdyż jest on zawsze nakładany na utwardzenie.
- antyrefleksyjna – powłoka eliminująca odbicie światła od powierzchni soczewki. Obecnie stanowić powinna standardowe uszlachetnienie, wybieraj najwyższą jakość powłok by zapenwnić maksymalny komfort i zadowolenie z okularów.
- polaryzacja – porządkuje światło przez co zmniejsza odbicia i likwiduje odblaski od innych przedmiotów czy powierzchni wody, drogi, śniegu – do oka dociera tylko światło uporządkowane niosące informację o kolorze, kontraście, kształcie. Odpowiednia głównie dla kierowców i wędkarzy.
- blue blocker – rozjaśniające i wyostrzające obraz wieczorem, w deszczu i we mgle – dedykowane głównie kierowcom, poprawiające kontrast i widoczność w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.
- oleofobowa – zapobiega zabrudzeniu się soczewek, doskonale ułatwia czyszczenie i daje maksymalną ochronę przed osiadaniem tłuszczu, kurzu i innych zabrudzeń a jednocześnie zapewnia maksymalną hydrofobowość, tzn. woda spływa po niej jak po przysłowiowej gęsi, a zaparowania okularów przestają być już kłopotem nawet zimą przy wejściu z podwórka do ciepłych pomieszczeń.
- fog less coat – inaczej nazywana też „optifog” – to powłoka dzięki której okulary nigdy nie zaparowują. Za pomocą specjalnego aktywatora tworzy się powierzchnia wodna na soczewkach okularowych. Niestety bardzo trudno czyści się takie okulary z zabrudzeń. doskonałe jako druga para wykorzystywana sezonowo.
Warto wiedzieć
Profilaktyka i zdrowie
Niezależnie od wieku bardzo istotne jest przeprowadzanie badań profilaktycznych, pozwalających na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie schorzeń oczu.
Dziecko wymaga specjalistycznego badania okulistycznego gdy zauważymy jego nietypowe zachowania np.:
• brak wzrokowego kontaktu z otoczeniem,
• uciskanie piąstkami oczu
• nieprawidłowe ustawienie lub ruchomość oczu - zez
• biały odblask ze źrenicy,
• wydzielina w worku spojówkowym, łzawienie.
Prowadzimy szereg badań profilaktycznych z zakresu:
• Badanie niemowląt w profilaktyce – retinopatii wcześniaków ( tlenoterapia ) – nowotworów oka ( biała źrenica np. Retinoblastoma )
• Badanie bilansowe 3-4 latków
• Badanie dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole
• Badanie nastolatków kierunku krótkowzroczności która powstaje w okresie dojrzewania
Badania profilaktyczne dorosłych :
Po 40 roku życia powinno być standardowo wykonywane co 2 – 3 lata, a
po 50 roku życia co 1 rok.
Nowoczesna medycyna opiera się na profilaktyce oraz wczesnym wykrywaniu zmian chorobowych stąd wynika konieczność okresowej kontroli okulistycznej. Wiele chorób które w początkowej fazie nie upośledzają widzenia , ma charakter nieodwracalny i często prowadzi do całkowitej i nieodwracalnej ślepoty. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie chorób oczu . Stawiając na nowoczesną diagnostykę nasza poradnia dysponuje urządzeniami ( SOCT Topcon Maestro , GDX Topcon, Perymetr Komputerowy Henson Pro 5000) znacznie ułatwiającymi to zadanie. Jaskra i zwyrodnienie plamki ( AMD ) to dwa schorzenia, które są najczęstsza przyczyna ślepoty u osób po 50 roku życia.