Okulary korekcyjne – jak wybrać kształt do Twojej twarzy?

Proszę pamiętaj, że okulary nie mogą tylko korygować wadę wzroku ale przede wszystkim zdobić twarz. Na komfort noszenia i wygląd składa się więcej czynników niż nałożenie kształtu oprawy na wgrane zdjęcie.

 

Dobierając oprawę pamiętaj by:

  • Umożliwiała Ci normalne wykonywanie codziennych czynności, nie ograniczała pola widzenia,
  • Zapewniała dobre samopoczucie, bo to Ty ją będziesz nosił;
  • Zdobiła Ciebie w oczach innych ludzi, tu powinieneś polegać na zdaniu optyka, pomógł dobrać już nie jedną oprawę do niejednej twarzy.

Większość twarzy da się zaliczyć do jednego z pięciu podstawowych kształtów (patrz poniżej). Oczywiście niezależnie od tego, do każdej twarzy, możesz dobrać szereg okularów, tak korekcyjnych jak przeciwsłonecznych. Każda kolekcja zawiera wzory zaprojektowane tak, aby pasowały do różnych indywidualnych kształtów. Ten mały przewodnik być może pozwoli Ci łatwiej wybrać najlepszą oprawkę dla siebie. Pamiętaj jednak, że rady zapisane poniżej mają jedynie poglądowy a nie wiążący charakter. Nie uwzględniają szczegół związanych z kolorystyką, np: ciemne kolory ramek nie pasują do ciemnej oprawy oczu. Nie każdy kolor pasuje do Twojej karnacji i włosów. Każda z opraw inaczej układa się na innych twarzach dlatego zachęcam Cię byś wyboru dokonywał korzystając z poniższych kierunków, jednak robił to pod okiem fachowca.
Bardzo ważne jest, by dobrane oprawki były zgodne z Twoim gustem i byś czuł się w nich dobrze.

Pięć podstawowych kształtów twarzy:

  • twarz trójkątna – ten kształt twarzy charakteryzuje szerokie czoło, oraz wąskie usta i podbródek. Najodpowiedniejsze będą okulary z delikatną obwódką i prostą poziomą linią. To jest twarz do której z pewnością pasują „kocie kształty”. Powinny być noszone niezbyt wysoko. Należy raczej unikać dużych oprawek z szerokim mostkiem i w wyrazistych kolorach.
  • twarz podłużna – dla twarzy podłużnej odpowiednie są zaokrąglone kształty oprawek, jak dla kwadratowej. W tym przypadku jednak lepiej jest gdy linia okularów wypada możliwie w połowie wysokości twarzy. Zmniejsza to wrażenie wydłużenia.
  • twarz okrągła – dla zmniejszenia wrażenia okrągłości, wybierz raczej okulary o kanciastych, prostych kształtach, typowe prostokštne oprawy. Wyraziste ciemne kolory, także zmniejszają wrażenie pulchności.
  • twarz kwadratowa – odpowiednie dla tego kształtu twarzy, są okulary lekko zaokrąglone. Górna część oprawki powinna lokować się raczej wysoko. Daje to efekt optycznego wydłużenia linii szczęki.
  • twarz owalna – jesteś w szczęśliwej sytuacji. Większość okularów korekcyjnych pasuje do kształtu Twojej twarzy. Pozostaje tylko dobrać ich właściwy rozmiar, kolor fason. Możesz rozważaćwybór stylu pomiędzy spokojnym i awangardowym. Masz pełen komfort i możliwości wyboru.

Wybierając okulary korekcyjne musisz brać pod uwagę:

  • przeznaczenie okularów – jeśli kupujesz okulary korekcyjne do czytania, oprawki powinny być stosunkowo duże, aby nie zawężały pola widzenia u dołu gdzie zwykle umieszczasz tekst, który czytasz. Jeśli zaś okulary mają służyć do codziennego użytku – oprawki mogą być mniejsze, jednak na tyle duże byś oprócz efektownego wyglądu miał komfort patrzenia. Niektórym osobom nie przeszkadzają oprawki bardzo wąskie, jednak jest to kwestia indywidualnego wyboru. Ważne żebyś to ty czuł się dobrze a okulary korekcyjne obok efektywnego wyglądu nie stanowiły utrudnienia w codziennych sytuacjach. Nawet soczewki progresywne są już na tyle zaawansowane technicznie, że można je zamontować do wąskich opraw, co jeszcze niedawno było zupełnie nie do pomyślenia.
  • wielkość (grubość) szkieł – nie wszystkie oprawki są przystosowane do montażu szkieł o grubych krawędziach. Obecnie dostępne są wprawdzie cienkie szkła nawet o dużej mocy optycznej, jednak są one nieco droższe, w związku z czym trzeba liczyć się z większym kosztem okularów korekcyjnych w zamian za estetyczny wygląd.
  • podatność na uczulenia – niektóre typy oprawek mogą wywoływać reakcje alergiczne. Jeśli więc jesteś alergikiem – szukaj oprawek antyalergicznych
  • stopień złożoności budowy oprawek – każde okulary korekcyjne trzeba czyścić i konserwować, więc jeśli oprawki będą zbyt skomplikowane i rozbudowane, zajmie Ci to więcej czasu niż proste

Warto wiedzieć

Profilaktyka i zdrowie

Niezależnie od wieku bardzo istotne jest przeprowadzanie badań profilaktycznych, pozwalających na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie schorzeń oczu.

Dziecko wymaga specjalistycznego badania okulistycznego gdy zauważymy jego nietypowe zachowania np.:

• brak wzrokowego kontaktu z otoczeniem,
• uciskanie piąstkami oczu
• nieprawidłowe ustawienie lub ruchomość oczu - zez
• biały odblask ze źrenicy,
• wydzielina w worku spojówkowym, łzawienie.

Prowadzimy szereg badań profilaktycznych z zakresu:

• Badanie niemowląt w profilaktyce – retinopatii wcześniaków ( tlenoterapia ) – nowotworów oka ( biała źrenica np. Retinoblastoma )
• Badanie bilansowe 3-4 latków
• Badanie dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole
• Badanie nastolatków kierunku krótkowzroczności która powstaje w okresie dojrzewania

Badania profilaktyczne dorosłych :

Po 40 roku życia powinno być standardowo wykonywane co 2 – 3 lata, a po 50 roku życia co 1 rok.

Nowoczesna medycyna opiera się na profilaktyce oraz wczesnym wykrywaniu zmian chorobowych stąd wynika konieczność okresowej kontroli okulistycznej. Wiele chorób które w początkowej fazie nie upośledzają widzenia , ma charakter nieodwracalny i często prowadzi do całkowitej i nieodwracalnej ślepoty. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie chorób oczu . Stawiając na nowoczesną diagnostykę nasza poradnia dysponuje urządzeniami ( SOCT Topcon Maestro , GDX Topcon, Perymetr Komputerowy Henson Pro 5000) znacznie ułatwiającymi to zadanie. Jaskra i zwyrodnienie plamki ( AMD ) to dwa schorzenia, które są najczęstsza przyczyna ślepoty u osób po 50 roku życia.